جمعه, 04 فروردين 1402

0i3

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری خبر داد:
خراسان رضوی از استانهای فعال در امر پژوهش است / تاسیس 50 درصدمراکز رشد و 80 درصد واحدهای فناور در مدیریت جدید/  تاسیس صندوق حمایت از شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه آزاد در آینده نزدیک


معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد کشور از تاسیس 85 مرکز رشد و 712 واحد فناور و شرکت دانش بنیان در واحدهای دانشگاه آزاد کل کشور خبر داد و گفت: 50 درصد مراکز رشد و 80 درصد واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان در دوره مدیریت جدید آزاد  تاسیس شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد: دکتر ابراهیمی واشقانی در نشست خبری چهاردهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی  که در هتل قصر طلایی این شهر برگزار شد، به منویات مقام معظم رهبری در خصوص نام سال و برنامه‌های دانشگاه آزاد در راستای پیاده کردن این مهم اشاره کرد و افزود : یکی از عواملی که این مهم را محقق می‌کند توجه به اقتصاد دانش بنیان است که خوشبختانه در دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی این برنامه از محورهای اصلی فعالیتها است .
 وی افزود: در همین راستا یکی از نخستین شوراهای راهبردی در مدیریت جدید دانشگاه شورای راهبردی سرمایه گذاری و اقتصاد دانش بنیان است که  دانشگاه برنامه ریزی کرده تا از وابستگی خود به شهریه‌ها بکاهد.


دکتر ابراهیم واشقانی با اشاره به اینکه در بودجه سال جاری دانشگاه پیش بینی شده که دانشگاه 20 درصد از هزینه‌های خود را از محل فعالیت‌های اقتصاد دانش بنیان تامین کند، بیان کرد: یکی از اقدامات ما جهت نشان دادن عزم دانشگاه در خصوص تحقق اقتصاد دانش بنیان برپایی نمایشگاهی در 3000 متر مربع بود که در آن نمایشگاه حدود 650 محصول پژوهشی و فناورانه را ارائه کردیم که  150 محصول آن تعداد تجاری شدند و مابقی محصولات، محصولات شاخصی بودند که قابلیت تجاری شدن را دارند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود : در این نمایشگاه تعدادی از کشورهای خارجی و تعدادی از مدیران دولتی و خصوصی جهت تجاری کردن این محصولات حضور داشتند.


 دکتر واشقانی به نحوه حمایت دانشگاه از شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: شرکت‌های دانش بنیان در این دانشگاه به دو دسته یک و دو تقسیم می‌شوند که نوع یک آنان در مراجع ذی ربط به ثبت رسیده‌اند و نوع دوم انان شرکت‌هایی هستند که چنانچه استانداردهای لازم در حوزه علم و فناوری را کسب کنند از تسهیلات قانونی بهره‌مند می‌شوند.
 وی سرمایه گذاری 35 درصدی دانشگاه در شرکت‌های دانش بنیان را یکی دیگر از انوع حمایت‌های دانشگاه از این نوع فعالیت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که حضور در این مدل شرکت‌ها دارای ریسک است، دانشگاه کوشیده تا با سرمایه گذاری در این عرصه بخشی از ریسک را عهده دار شود تا این‌گونه اساتید و دانشجویان با انگیزه بیشتری وارد عرصه شوند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه از تاسیس صندوق حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: سرمایه این شرکت پنج میلیارد تومان است که سقف و کف اعطای وام بر اساس قوانین این صندوق به نوع فعالیت شرکت‌ها باز می‌گردد.
وی گفت : این صندوق با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری تاسیس خواهد شد که دارای شعب استانی نیز خواهد بود.
دکتر ابراهیم واشقانی ایجاد شرکت های فناوری آزاد را طرح دیگر دانشگاه آزاد اسلامی در جهت حمایت از مراکز رشد و شهرک‌های دانش بنیان دانشگاه عنوان کرد و افزود : قرار است در مراکز استان‌ها این شهرک‌های ایجاد شوند که در حال حاضر زیر ساخت 15 نمونه از این شرکت‌ها آماده شده است.
 وی با اشاره به این موضوع که دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی نیز در شهر جدید گلبهار دارای این شهرک‌های دانش بنیان است، در خصوص تفاوت این شهرک‌ها با پارک‌های علم و فناوری گفت: در پارک‌های علم و فناوری شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد وجود دارند؛ اما در این شهرک‌ها علاوه بر وجود شرکت‌ها و مراکز رشد، خدمات صنفی و تجاری و استقرار واحدهای صنعتی را نیز داریم تا این‌گونه واحدهای صنعتی و مراکز رشد در کنار یکدیگر قرار گیرند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به مصوبه بهره گیری از یک درصد اعتبارات دستگاه‌ها در حوزه پژوهش اشاره کرد و بیان داشت: طبق آخرین مصوبه شورای عطف تمامی دستگاه‌ها موظف هستند حدود یک درصد از اعتبارات خود را به حوزه پژوهش اختصاص دهند که ارائه گزارش عملکرد در پایان هر سال، ضمانت اجرای این مصوبه است.
 دکتر واشقانی به تسهیلات این دانشگاه به اعضای هیات علمی اشاره و تصریح کرد: یکی از تسهیلات دانشگاه برای اعضای هیات علمی حضور هدفمند و با برنامه آنان در گردهمایی‌های بین المللی است که بر اساس این طرح اساتید رسمی و غیر رسمی می‌توانند به مدت 9 ماه در این گردهمایی‌های حضور یابند و هر ماه 2500 دلار به آنان پرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد :همچنین دانشجویان دکترای تخصصی نیز می‌توانند در صورت دریافت پژوهش از یک دانشگاه معتبر، حدود شش تا 9 ماه به آن دانشگاه بروند که در این مدت از پرداخت شهریه معاف خواهند بود و از وام 20 میلیون تومانی هم بهره مند خواهند شد.
 وی به دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پژوهش وفناوری اشاره نمود و گفت :در حال حاضرواحد قزوین دارای طرحی به نام ماشین برقی است که مورد حمایت شهرداری قرار گرفته و 250 دستگاه سفارش گرفته است. همچنین واحد اصفهان نیز بر روی طرح کلان و ملی تولید بذرهای هیبریدی فعالیت می‌کند که در صورت عملیاتی شدن این طرح کشور را از ورود این بذرها بی‌نیاز می‌کنیم که چنانچه زمینه را فراهم کنیم معاونت فناوری برای این طرح 12 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است.
وی اجرای طرح امحای زباله پلاسما را از دیگر دستاوردهای دانشگاه دانست و گفت : با حمایت معاونت علم وفناوری این طرح در استان های شمالی و هم اکنون در شهر آمل  در حال اجرا است .

دکتر واشقانی در خاتمه استان خراسان رضوی را یکی از استان‌های فعال در حوزه تبدیل علم به ثروت دانست و گفت : این استان در امر پژوهش و اقتصاد دانش بنیان از استانهای پیشتاز است که جای سپاسگزاری دارد .

آخرین اخبار